News
Thai Martial Arts Games & Festival 2016 - News PDF Print E-mail
Thursday, 15 January 2015 12:46


      


Last Updated on Wednesday, 12 April 2017 08:56
 
Member Kru of K.M.A PDF Print E-mail
Wednesday, 26 November 2014 14:29

 committee kma.jpg - 1.14 Mb

 sanae.jpg - 48.44 Kb           Grand Master Sanae Tubtimtong  (Thailand)

  

 noppakaol2.jpg - 45.94 Kb            Grand Master Col, Nophakao Sriboonruang (Thailand)

 

 kevin.jpg - 36.44 Kb            Grand Master Kevin Lloyd (England)

 

 16 gm sami 1.jpg - 170.60 Kb             Grand Master Sami Kiblawi (Lebanon)

Last Updated on Thursday, 17 September 2015 10:37
Read more...
 
Membership PDF Print E-mail
Friday, 27 September 2013 12:46


 

MEMBER SHIP OF KRU(MASTER)MUAYTHAI ASSOCIATION ALL MEMBER

1,  MEMBERSHIP BOOKLET (LICENCE BOOK) USE FOR REGISTER ALL KHAN /GRADE

     AND ALL THE ACTIVITIES

    

 

Last Updated on Monday, 02 November 2015 11:20
Read more...
 
THE 1st INTERNATIONAL- THAI MARTIAL ARTS GAMES &FESTIVAL 11-22 MARCH 2016 PDF Print E-mail
Tuesday, 17 January 2012 16:35

 

THE 1st INTERNATIONAL- THAI MARTIAL ARTS GAMES &FESTIVAL

11-22 MARCH 2016

 

PRESS RELEASE

 

KruMuaythai Association, the Producer of radio and television programme Association of Thailand,

  UK culture forum in partnership and supported by the Thailand Ministry of Culture, Tourism Authority of Thailand are organizing The 1st International -Thai Martial Arts Games & Festival 2016. The objective of these Games is to promote and share the spirit, to enhance cultural exchange and respect of Thai Martial Arts. These Games will also promote tourism to Thailand, bringing together like minded athletes from a variety of countries and different cultures to share the expertise and pride in The Thai Martial Arts.

 

     On 12th - 22nd March 2016, at The MBK Center Bangkok, Thailand. Will be hosting The 1st International -Thai Martial Arts Games and festival. This event will be the first time that brings together much aspect of Thai Martial Arts.Such as World Championships Tournament in Muaythai , MuayBoran(Professional and Amateur), Dap Thai (Thai sword fighting) and also special contest of   ‘Angel Warrior’ Ladies talent of Thai Martial Arts.

 

 

  COUNTRY PARTICIPATE

 

1. Thailand                  2. Germany                 3. England

4.  India                       5. Uzbekistan              6. Hong Kong

7.  Iraq                         8. Iran                          9. China

10. Russia                    11. Lebanon                12.Japan

13. Vietnam                14. Brazil                     15.Spain

16. Philippines          17.Holland                     18.Indonesia

19. Malaysia                20. Norway                 21. Kuwait

22.Tajikistan                23.Italy                        24.Canada

25. Portugal                 26.Greece                    27.Switzerland

28. France                   29. Cyprus                   30. Sri Lanka

31. Jordan                   32.Turkey                    33. Ecuador

34. Singapore              35 Slovakia                 36. United Arab Emirates

37. Australia                38.Kasakstan               39. Tunisia

40. Denmark               41.USA                       42. Egypt

 


VIP EMBASSY

FROM   UZBEKISTAN EMBASSY

Mr.IslamI.Bekmirzaev

Consul General

Permanent Representative 

of the Republic of Uzbekistan

to UN ESCAP

 

FROM RUSSIA EMBASSY

Kirill Barsky, Ph.D.

Ambassador of the Russian Federation to the Kingdom of Thailand

 

VIP INTERNATIONAL PRESS

 

MR.HAKIM DJELOUAT  JOURNALIST – MANAGING EDITOR OF EURO SPORT, COMBAT SPORT MAGAZINE.

  มิสเตอร์  ฮาคิม ดีเจลวรด์ เป็น นักข่าว TV ของยูโรสปอรต์ และ (ู้จัดการ ของหนังสิอกีฬาการต่อสู้ ของประเทศฝรั่งเศส.

MR. PASCAL MATUI  REPRESENTATIVE , COMMISSIONER OF EUROPE , WORK WITH GOVERNMENT OF FRANCE.

FOR PROMOTE MUAYTHAI BORAN FOR UNESCO .

  MR. JHOVAN SEREMIAH  FROM MARTIAL ARTS ILLUSTRATED

มิสเตอร์ โยแวน ซีราเมียร์ จากหนังสือแมกาซิน ศิลปะป้องกันตัวของสหราชอานาจักร์ อังกฤษ

MR. FARIS FISHER  FROM BESTFIT MAGAZINE

มิสเตอร์ ฟาร์ริส ฟิสเชอร์ จากหนังสือแมกาซิน ส่งเสริมสุขภาพของสหราชอานาจักร์ อังกฤษ

MR. ANUJ BAHRI  FROM TRAYVALE TRAVEL LTD

มิสเตอร์ อานุช บาหรี เจ้าของบริษัทท่องเที่ยวที่ส่งเสริมให้นักท่องเที่ยวทั่วโลกมาซ้อมมวยไทยโดยเฉพาะ

 

 

 

 

 

PROGRAM OF ACTIVITIES

THE 1st INTERNATIONAL- THAI MARTIAL ARTS GAMES &FESTIVAL

11-22 MARCH 2016

 

Date

Time

Activity

11th March 16

Friday

        9.00 

        9.00

 

Arrival of ALL Referee & Judges, Update & Course at Twin towers

Arrival of ALL Teams & Participants

Registration for ALL at HotelTwin Towers

 

12th March 16 Saturday

9.00

 

 

 

10.00-12.00

 

15.00

 

18.00

Final Arrival of ALL Teams & Participants

Final Registration for ALL at HotelTwin towers

Weigh in for athletes and giving a 1kg over allowance on day 2ndfl

Register; for judge and referee refresher course.

Briefing, for all activities, MuayBoran, Seminar, Kru course and Khan grade examination, World MuayBoran Championships,

The official Draw and Team Coaches meetingto explain MuayBoran rules and regulations at meeting room 2nd floor Twintowers

WELCOME DINNER PARTY FOR ALL PARTICIPANTS (FREE) AT 4th FLOOR KASASUK ROOM.

13th March 16

Sunday

06:00 – 9.30

9.00 am – 12.00

14.00 16.00

 

 

17.30 -22.00

Physical Medical Examination & Weigh-in for the fighters of the day

Seminar of MuayBoran at Hotel Twin towers

Lunch

Opening Ceremony /Request all the Participants of all Nations to wear  your Country’s Uniform to line up and march in the M.B.K ARENA

The President will declare the tournament Open, and the

Amateur MuayBoran fights will start - with first bout male/female at M.B.K.ARENA

14th March 16

     Monday

06.00-09.00

6.00-9.00 am

9.00-12.00

12.00

14.00 16.00

16.00-22.00

Physical Medical Examination & Weigh-in for the fighters on the day

Breakfast

Seminar of MuayBoran at Hotel Twin towers

Lunch

Seminar of MuayBoran at Hotel

Also competition of ketamuaythai, maemaimuaythai on matted area

Amateur MuayBoran cadets on the matt area, senior at the boxing ring Bouts at the M.B.K.ARENA

15th March 16

    Tuesday

06.00-09.00

6.00-9.00

10.00

 

9.30- 12.00

12.00

14.00 16.00

16.00-22.00

Physical Medical Examination & Weigh-in for the fighters on the day

Breakfast

WORLD MEETING OF WMO,KMA,WMBF. ALL HEAD OF DELEGATES INVITED

Seminar of MuayBoran  Hotel Twin towers

Lunch

Seminar of MuayBoran at Hotel

Also competition of KetaMuaythai, Mae maiMuaythai on matted area

Amateur MuayBoran cadets on the matt area, Amateur MuayBoran

Semi-final for cadets, youth, seniors,Bouts at the MBK ARENA

16th March 16       Wednesday

06.00-09.00

6.00-9.00

9.00-12.00

 

12.00

13.00-1600

14.00- 16.00

16.00-22.00

Physical Medical Examination & Weigh-in for the fighters on the day

Breakfast

Seminar of MuayBoran at Hotel Twin towers

Examination Khan / grade at  Hotel

Lunch

Angel Warrior competition start and final contest

Seminar of MuayBoran at Hotel

Final Championship of Amateur MuayBoran (Male/ female cadets, youth, of all categories) AT M.B.K.ARENA and Medal presentation to all.

 

17th March 16

    Thursday

 

 

 

 

 

17 March 16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  13.00

 

 

16.30-19.00

 

 

 

 

 

  19.00

 

22.00 

 

 SPECIAL PARTY AND FREE DAY FOR

 ALL PARTICIPANTSWITH COMPLIMENTS FROM T.A.T

 

12TH WORLD WAI KRU CEREMONY AND SPECIAL GALA DINNER

ORGANISED BY THE THAI TOURISM AUTHORITY (T.A.T)

FREE OF CHARGE for everyone attending this ceremony

 

Everyone who attends the Waikru Ceremony must wear the traditional uniform Provided

Bus leaves from Twin Tower hotel to Ayutthaya

 

Enter the Main Event, in the WaiKru area

Introduction to all all Masters and the Grand Masters

Ranking of Kru, recite the Oath of Respect to all Teachers

Present Mongkon and blessing to the new comers.

Everyone may join the waikruled by SamartPayakarun.

Presentation of Gifts by Governor and Special Guests

 

SPECIAL DINNER AND AMAZING SHOW BY TOURISM AUTHORITY  ( T.A.T)

Bus returns back to Twin Towers hotel   

18th March 16

    Friday

 

 

   07.00-09.00

9.30- 11.30

 

 

 

 

17.00-21.00

Arrival of ALL Teams & Participants for pro-am and professional

Registration for ALL at Twin Tower Hotel

Registration Pro-Am & Professional & Weigh-in

Registration for Dap Thai fighting ,meeting ,arrange the fight detail

Official meeting (Draw & bye) For Pro-Am Championships

Physical Medical Examination & Weigh-in for the fighters on the day PRO-AM FIRST BOUT STARTS(male and female) AT M.B.K

Dap Thai tournament start at matted area

19th March 16

Saturday

06.00-10.00

17.00-21.00

 

Physical Medical Examination & Weigh-in for the fighters on the day

PRO-AM BOUT STARTSAT M.B.K ARENA

Pro-Am youth-femalebouts at the M.B.K ARENA

Dap Thai tournament start at matted area

 

20th March 16

    Sunday

 

07.00-09.00

17.00- 19.30

 

Physical Medical Examination & Weigh-in for the fighters on the day

Pro-Am youth-female( final) bouts at the M.B.K ARENA

DapThai tournament starts on the matted area for final. Followed by presentation of cups

21st March 16

     Monday

07.00-09.00

17.30- 20.30

Physical Medical Examination & Weigh-in for the fighters on the day

Pro-Am ( Final for male and female) at M.B.K.ARENA

Medal and Championships Belts, W.M.O-Pro-am World champions

Presentation to the winners

 

22  March 16

     Tuesday

Before 12:00

16.00-22.00

All Teams Depart

W.M.O PROFESSIONAL FIGHTS TITLE BOUTS CONTINUE AT MBK ARENA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

 

RESULT

YOUTH MALE AND FEMALE

YOUTH FEMALE                51 KG.                  GOLD MEDAL     PAULA JACQUELINE                        MEXICO

                                                                SILVER MEDAL   NAPICH XHUENKHAM                   THAILAND

YOUTH FEMALE                60 KG.                  GOLD MEDAL     SANOCHA YOOHANNGOH           THAILAND

                                                                SILVER MEDAL   EDITH ROMAN                                  FRANCE

YOUTH FEMALE                67 KG.                  GOLD MEDAL     BEZHAIV EKATERINA                      RUSSIA

                                                                SILVER MEDAL   AMDUENA BATESTA                       BRAZIL

YOUTH FEMALE                75 KG.                  GOLD MEDAL     DUENGRUTHAI TATHIP                 THAILAND

                                                                SILVER MEDAL   MARICRIS PEREZ                              PHILIPPINES

YOUTH MALE 48 KG.                       GOLD MEDAL     MUHAMMAD AZIZI                        MALAYSIA

                                                                SILVER MEDAL   ABED EL HAJJI                                    PALESTINE

YOUTH MALE 51 KG.                       GOLD MEDAL     JOSE TELLES                                        MEXICO

                                                                SILVER MEDAL   SAMIR TITI                                          PALESTINE

YOUTH MALE 54 KG.                       GOLD MEDAL     KYOHEI FURUMURA                       JAPAN

                                                                SILVER MEDAL   ARIF HAIKAL                                       MALAYSIA

YOUTH MALE 57 KG.                       GOLD MEDAL     AVLONBEK SHABEKOV                  UZBEKISTAN

                                                                SILVER MEDAL   CALIEL OLIVEIRA MEDEIROS        BRAZIL B

                                                                BRONZE MEDAL    AHMED ADELELZAHER                   EGYPT

                                                                                                ABDULLAEV MAGOMEDSAID     RUSSIA

YOUTH MALE 60 KG.                       GOLD MEDAL     AZIZBEK KHUJAMIYOROV            UZBEKISTAN B

                                                                SILVER MEDAL   LMINOV HUMOYUN                       UZBEKISTAN A

YOUTH MALE 63.5 KG.                   GOLD MEDAL     DANIIC BORISENRO                        RUSSIA

                                                                SILVER MEDAL   RASHED BADWAN                           PALESTINE

                                                                BRONZE MEDAL    AL BUKHARTY IRISMETOV            KAZAKHSTAN

YOUTH MALE 71 KG.                       GOLD MEDAL     IHEB BELHADJ                                    FRANCE

                                                                SILVER MEDAL   RONALD MORETRA                         BRAZIL A

YOUTH MALE 81 KG.                       GOLD MEDAL     SARDOR JURAEV                              UZBEKISTAN

                                                                SILVER MEDAL   MAHESHPAL SINGH                        INDIA

                                                                BRONZE MEDAL    PATRICK VOLPINI POLONINI       BRAZIL A

 

 

RESULT

SENIOR MALE AND FEMALE

SENIOR FEMALE 45 KG.                 GOLD MEDAL     WARUNYA                                          THAILAND

                                                                SILVER MEDAL   KIEW WAI FOONG                           MALAYSIA

SENIOR FEMALE 48 KG.                 GOLD MEDAL     NUTCHANAT                                      THAILAND

                                                                SILVER MEDAL   PAULA SHEHU                                   GREECE

SENIOR FEMALE 51 KG.                 GOLD MEDAL     GRAZIELLA MITTINO                       ITALY

                                                                SILVER MEDAL   NATCHAKAMON J.                          THAILAND

SENIOR FEMALE 54 KG.                 GOLD MEDAL     YULIOV FIRJOVA                              LEBANON

                                                                SILVER MEDAL   KANCHON THANAPANKPAYO    THAILAND

                                                                BRONZE MEDAL    NADA MATWALLY                           EGYPT

SENIOR FEMALE 57 KG.                 GOLD MEDAL     AMAZ WAHBY                                   ITALY

                                                                SILVER MEDAL   KUNCHON                                          THAILAND

SENIOR FEMALE 60 KG.                 GOLD MEDAL     IRENA KREMAROVA                       ENGLAND

                                                                SILVER MEDAL   EDITH CHRISTMAC ROSALES        PHILIPPINES

SENIOR FEMALE 63.5 KG.              GOLD MEDAL     MARIA PANAGIOTAKO POULOU                              GREECE

                                                                SILVER MEDAL   CHARINTHIP SUWISAN                  THAILAND A

                                                                BRONZE MEDAL    PORNPUNYAVEE SANGSANIT    THAILAND B

SENIOR MALE 51 KG.                      GOLD MEDAL     ANIRUDHAN G.R.                            INDIA

                                                                SILVER MEDAL   TABARIQ ALI SHAH                          PAKISTAN

SENIOR MALE 54 KG.                      GOLD MEDAL     ANDREAS KARAPANOS                 GREECE

                                                                SILVER MEDAL   MOHAMMAD ZAMANI                 MALAYSIA

                                                                BRONZE MEDAL    ANDRES BOLLERO ORTIZ               SPAIN

                                                                                                CZAR TUZON                                      BANGLADESH

SENIOR MALE 57 KG.                      GOLD MEDAL     NAZMI                                                  MALAYSIA

                                                                SILVER MEDAL   VISHNU                                                                INDIA

                                                                BRONZE MEDAL    SALVATORE SIGNORINO                               ITALY

SENIOR MALE 60 KG.                      GOLD MEDAL     JAQUER ROMAN VICDAI                               SPAIN

                                                                SILVER MEDAL   ROBERTO URACCI                            ITALY

                                                                BRONZE MEDAL    LUCA KOCH DO                                 BRAZIL B

                                                                                                DILSHARD DANE                               SRI LANKA

SENIOR MALE 63.5 KG.                  GOLD MEDAL     SHUJI KAWARADA                           JAPAN

                                                                SILVER MEDAL   ANUCHA SOPA                                 THAILAND

                                                                BRONZE MEDAL    SPYRIDON KANIORIS                      GREECE B

                                                                                                DIMOS ASIMAKOPOULOS            GREECE C

SENIOR MALE 67 KG.                      GOLD MEDAL     AHMAD KHODOR ONDASH          LEBANON

                                                                SILVER MEDAL   ALEXANDRO SAVGA                       GREECE

                                                                BRONZE MEDAL    SUHIB AWAD MOHAMMAD        JORDAN

                                                                                                VADIM KOVALEV                             RUSSIA

SENIOR MALE 71 KG.                      GOLD MEDAL     BRUNO NASCIMENTO                   BRAZIL A

                                                                SILVER MEDAL   KHUMO YON DUSTOV                   UZBEKISTAN

                                                                BRONZE MEDAL    LOUAI SAMI KIBLAWI                     LEBANON

                                                                                                DANIAL BARANANAS                     RUSSIA

SENIOR MALE 75 KG.                      GOLD MEDAL     STAVROS GIANSIKLIDIS                 GREECE

                                                                SILVER MEDAL   RAFFAELE MOSERA                         ITALY

                                                                BRONZE MEDAL    ROCKY SAMI KIBLAWI                    LEBANON

                                                                                                MARIO ALBERTO SIGALA              MEXICO

SENIOR MALE 81 KG.                      GOLD MEDAL     RANY RAMZY  HOMED                   LEBANON

                                                                SILVER MEDAL   CAIN JOHN KIERNAR                      SPAIN

                                                                BRONZE MEDAL    MOHAMAD KANANI                      IRAN

                                                                                                TIMUR ISHME KHAMEDOV          RUSSIA

SENIOR MALE 86 KG.                      GOLD MEDAL     EL KASSEM                                          LEBANON A

                                                                SILVER MEDAL   CHRISTATIC ALEXANDROU           CYPRUS

                                                                BRONZE MEDAL    H AHMED                                            SRI LANKA

                                                                                                ROBERTO ABO SLIEWAN               LEBANON B

SENIOR MALE 91 KG.                      GOLD MEDAL     NIKITA PILUBOYAMINOR             RUSSIA

                                                                SILVER MEDAL   WILFRED CARIEN                              FRANCE

                                                                BRONZE MEDAL    ALEXANDROS ALEXANDROU       CYPRUS

                                                                                                NGURLIAZUALA                                               INDIA

SENIOR MALE 91+ KG.                   GOLD MEDAL     LUAN AGUIRRE ELIAS                     BRAZIL B

                                                                SILVER MEDAL   JIHAD MIKDAD                                  LEBANON B

                                                                BRONZE MEDAL    VAZ FACEY                                          ENGLAND

                                                                                                KONSTANTIN TATARENKO           RUSSIA

 

 


 

 

RESULT

PRO-AM MALE AND FEMALE

PRO-AM FEMALE 51 KG.               CHAMPION        GRAZIELLA HIHINO                          ITALY

                                                                2ND PLACE            PAOLA GOOZALEZ                           MEXICO

PRO-AM FEMALE 57 KG.               CHAMPION        AMAL WATBY                                    ITALY

                                                                2ND PLACE            LEA PEDERSON                                  DENMARK

PRO-AM MALE 51 KG.                    CHAMPION        JOSE TELLES                                        MEXICO

                                                                2ND PLACE            NOPPANAI PIMONSRISUPHAP  THAILAND

PRO-AM MALE 54 KG.                    CHAMPION        JOSEPH LASIRI                                   ITALY

                                                                2ND PLACE            PRAKAIPETCH NUMPORNTEP    THAILAND

PRO-AM MALE 57 KG.                    CHAMPION        ANDREY BRYKOV                              RUSSIA

                                                                2ND PLACE            SALVATORE SIGNORIO                  ITALY

PRO-AM MALE 60 KG.                    CHAMPION        PRAKAI KASEMKUL                         THAILAND

                                                                2ND PLACE            WILLIAM J.SOUZA SILVA                               BRAZIL

PRO-AM MALE 63.5 KG.                                CHAMPION        PAULO MARCOS                              BRAZIL

                                                                2ND PLACE            DEAN ROUGHAN                             AUSTRALIA

PRO-AM MALE 67 KG.                    CHAMPION        MATHEW SHANE SULL                   AUSTRALIA

                                                                2ND PLACE            BOTESATO MIAELE                          ITALY

PRO-AM MALE 71 KG.                    CHAMPION        LUCA TAGLIARINO                          ITALY

                                                                2ND PLACE            RAFAEL SILVA FERREIRE                                BRAZIL

PRO-AM MALE 75 KG.                    CHAMPION        RAFFAELE MOSERA                         ITALY

                                                                2ND PLACE            MARIO RAMIREZ                              MEXICO

PRO-AM MALE 81 KG.                    CHAMPION        RICHARD JOEL                                   SWITZERLAND

                                                                2ND PLACE            MOHAMMAD KANANI                  IRAN

PRO-AM MALE 86 KG.                    CHAMPION        JOSE RICARDO MESQITA               BRAZIL B

                                                                2ND PLACE            JAYME CAMTALIRO                         BRAZIL A

PRO-AM MALE 91 KG.                    CHAMPION        ALBERTO EMILIANO PER               BRAZIL B

                                                                2ND PLACE            MATTHEW ROUTLEY                       AUSTRALIA

PRO-AM MALE 91+ KG.                 CHAMPION        TATARENKO KONSTANTIN           RUSSIA

                                                                2ND PLACE            RUZIEV SIROSIDDIN                        UZBEKISTAN

 


 

มหกรรมศิลปะการต่อสู้ป้องกันตัวเอกลักษณ์ไทย สู่นานาชาติ ครั้งที่ ๑

วันที่  ๑๒ – ๒๒  มีนาคม  ๒๕๕๙  ณ ลานอเนกประสงค์ ศูนย์การค้า MBK Centre

*********************************

                                    ตามที่สมาคมครูมวยไทย ร่วมกับสภาศิลปะป้องกันตัวโลก ได้จัดงาน “มหกรรมศิลปะ   การต่อสู้            ป้องกันตัวนานาชาติ” ครั้งที่ ๑ ระหว่างวันที่ ๑๒-๒๒ มีนาคม ๒๕๕๘  ณ อินดอร์สเตเดี้ยม หัวหมาก ซึ่งการจัด

          งานดังกล่าวได้ประสบความสำเร็จตามวัตถุประสงค์เป็นอย่างดี โดยมีประเทศสมาชิกเข้าร่วมงาน ๔๕ ประเทศ    นักกีฬา            ผู้เข้าร่วมการแข่งขันตามประเภทของกีฬา จำนวน ๑,๐๓๙ ราย ทั้งยังสามารถสร้างรายได้ และการจ้าง

          งานให้กับประชากรภายในประเทศ นอกจากนี้ยังก่อให้มีการตื่นตัว และมีผู้ให้ความสนใจในศิลปะการต่อสู้ของ

          ไทยมากกว่ากีฬาประเภทอื่น การจัดการแข่งขันในครั้งนี้สำเร็จได้ด้วยดีเนื่องจากได้รับการสนับสนุนจากหลาย       หน่วยงานทั้งทางภาครัฐ และเอกชน

                                  จากความสำเร็จในการจัดงาน “มหกรรมศิลปะการต่อสู้ป้องกันตัวนานาชาติ” ครั้งที่ ๑ ทำให้

          สมาคมครูมวยไทยได้จัดทำโครงการ “มหกรรมศิลปะการต่อสู้ป้องกันตัวเอกลักษณ์ไทยสู่นานาชาติ” ครั้งที่ ๑

          ใน ปี ๒๕๕๙ เพื่อสนองตอบต่อความสนใจ และการตื่นตัวที่จะเรียนรู้ศิลปะป้องกันตัวเอกลักษณ์ไทย โดยจะ

          จัดให้มีขึ้นในวันที่ ๑๒ – ๒๑ มีนาคม ๒๕๕๙ การจัดในครั้งนี้จะจัดเฉพาะศิลปะการต่อสู้ป้องกันตัวเอกลักษณ์ไทย            ได้แก่ มวยไทย มวยไทยโบราณ คีตมวยไทยแอโรบิคมวยไทย กระบี่กระบอง ดาบไทย สัมมนามวยโบราณ และ      การสอบเลื่อนขั้นครูมวยไทย โดยมีวัตถุประสงค์เพื่อเป็นการเผยแพร่ และดำรงรักษาศิลปะการต่อสู้ของไทยที่แสดง

          ออกถึงประเพณีและวัฒนธรรมอันดีงาม ซึ่งสมาคมฯ คาดว่าจะมีผู้สนใจทั้งในประเทศ และต่างประเทศเข้าร่วมงาน

          ไม่ต่ำกว่า ๔๕ ประเทศ นักกีฬาและผู้เข้าร่วมงานไม่ต่ำกว่า ๘๐๐ คน นอกจากนี้ยังถือเป็นโอกาสอันดีที่จะได้นำ

          นักกีฬา และผู้เข้าร่วมงานได้เข้าร่วมพิธีไหว้ครูมวยไทยโลก (นายขนมต้ม) ที่จังหวัดพระนครศรีอยุธยา    ซึ่งเป็น

          ประเพณีที่มีการจัดในวันที่ ๑๗ มีนาคม ของทุกปี โดยได้รับการสนับสนุนจากการท่องเที่ยวแห่งประเทศไทยเป็น

          ประจำทุกปีซึ่งจะเป็นการส่งเสริมให้มีผู้สนใจเข้ามาร่วมงานการแข่งขัน ”ศิลปะการต่อสู้ป้องกันตัวเอกลักษณ์ไทยสู่            นานาชาติ” มากขึ้น

 

          วัตถุประสงค์ในการจัดการแข่งขัน

            ๑.  เพื่อส่งเสริม เผยแพร่ และพัฒนาศิลปะการต่อสู้เอกลักษณ์ไทยให้ดำรงอยู่ เป็นที่ยอมรับในความเป็น             ไทยและสืบเป็นมรดกของชาติไทยตลอดไป

            ๒.  ให้ผู้เข้าร่วมการแข่งขันได้เข้าร่วมพิธีไหว้ครูมวยไทยโลก ร่วมกับการท่องเที่ยวแห่งประเทศไทย เพื่อ                             อนุรักษ์วัฒนธรรม และส่งเสริมประเพณีไหว้ครูมวยไทย มีการพบปะสังสรรค์ แลกเปลี่ยนความรู้                                     ทัศนคติ โดยใช้ศิลปะการต่อสู้สร้างความเข้าใจอันดีต่อกัน เป็นการเสริมสร้างความสามัคคี และ                                    มิตรภาพในหมู่คณะ

            ๓.  เพื่อสนองนโยบายรัฐบาลเชิงยุทธศาสตร์ที่จะให้ประเทศไทยเป็นศูนย์กลางการท่องเที่ยว

            ๔. เพื่อประชาสัมพันธ์ภาพลักษณ์ของประเทศไทย ส่งเสริมการท่องเที่ยวไทย และสร้างรายได้ที่เกิดจาก              นักท่องเที่ยว และนักกีฬาที่เข้าร่วมการแข่งขัน

            ๕.  เพื่อพัฒนาบุคลากรทางการกีฬาให้มีความสามารถและทักษะความเป็นเลิศด้านกีฬาในระดับนานาชาติ

ผลที่คาดว่าจะได้รับ

                    ๑.นักกีฬาและบุคลากรทางการกีฬาที่จัดการแข่งขันได้มีโอกาสพัฒนาความรู้ความสามารถ และ                                    ทักษะความเป็นเลิศด้านกีฬาในระดับนานาชาติ

            ๒. ประสบการณ์จากการแข่งขันสามารถพัฒนาไปสู่การเป็นนักกีฬาอาชีพและพัฒนาไปสู่การเป็นผู้ฝึกสอน                      ที่มีประสิทธิภาพ สามารถถ่ายทอดวิชาความรู้ได้ทั้งในและต่างประเทศ สร้างอาชีพ และรายได้ที่มั่นคง               ให้กับตนเอง และประเทศไทย

            ๓.การจัดการแข่งขันรายการใหญ่ จะช่วยเสริมสร้างประสบการณ์ในด้านการบริหารจัดการแข่งขันได้อย่าง

            มีประสิทธิภาพ

                    ๔.  ศิลปะการต่อสู้เอกลักษณ์ไทยประเภทต่าง ๆ เป็นมรดกของชาติไทยจะได้รับการเผยแพร่ให้แพร่หลาย                        กว้างขวางขึ้น สร้างความภาคภูมิใจ และสร้างภาพลักษณ์ที่ดีงามแก่ประเทศไทย

                        ๕.สมาชิกแต่ละประเทศได้แลกเปลี่ยนเรียนรู้วัฒนธรรมประเพณี และศิลปะที่เกี่ยวข้องกับการกีฬาของ

                        แต่ละประเทศ  สร้างความรักสามัคคีและความเข้าใจอันดีต่อกัน

                        ๖.   ผู้เข้าร่วมการแข่งขันแต่ละประเทศ ได้ท่องเที่ยวในประเทศไทย และเรียนรู้วัฒนธรรมพื้นบ้านของไทยสร้าง                 รายได้ให้กับภาคธุรกิจท่องเที่ยว และประชาชนไทยในอาชีพต่าง ๆ 

 

          ศิลปะป้องกันตัวที่จัดแข่งขัน

            ๑. มวยไทย

                        ๒. มวยโบราณ

                        ๓.  ร่ายรำไหว้ครูมวยไทย และแม่ไม้มวยไทย

                        ๔.  กระบี่กระบอง

                        ๕.  ดาบไทย                  

 

Last Updated on Tuesday, 05 April 2016 16:58
 


Thursday, 19.10.2017